Maxcom: 20 lat nowoczesnych rozwiązań

Polska spółka Maxcom obchodzi swoje 20. urodziny. Firma zajmuje się sprzedażą elektroniki użytkowej pod marką własną, jak również dystrybuuje urządzenia do zagranicznych partnerów. Od 2017 roku Maxcom notowany jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, w 2020 roku przychody grupy Maxcom przekroczyły 129 mln zł.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat Maxcom wprowadził na rynek kilkaset modeli urządzeń elektroniki użytkowej wraz z akcesoriami, w tym 180 modeli telefonów, 50 urządzeń z kategorii wearables, głośników bezprzewodowych, lampek LED i produktów fotowoltaicznych. Poza Polską, firma funkcjonuje na przeszło 30 rynkach, głównie europejskich, zapewnia stabilne zatrudnienie dla ponad 100 osób, jej akcje notowane są warszawskiej GPW, a obroty sięgają ponad 100 mln zł rocznie. Te kilka przykładów pokazuje, że Maxcom jest prężnie rozwijającą się spółką, która sukcesywnie realizuje kolejne cele.

Korzenie Maxcom sięgają pierwszej połowy lat 90-tych, kiedy Arkadiusz Wilusz założył Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MAXTEL. To był gorący okres rozbudowy sieci telefonii stacjonarnej. Maxtel skupił się na sprzedaży hurtowej telefonów stacjonarnych. Na przełomie XX i XXI wieku na rynku było już sporo urządzeń, ale brakowało tych w dobrej cenie, z odpowiednią jakością i ciekawymi funkcjami. Tak powstał pomysł stworzenia własnej marki telefonów, a w 2001 roku firma Maxcom sp zoo z dwoma udziałowcami: Arkadiuszem oraz Andrzejem Wiluszem.

Maxcom początkowo zajmował się produkcją oraz dystrybucją telefonów stacjonarnych w Polsce. W kolejnych latach spółka rozwijała swoje portfolio produktowe. W tym zakresie ważnym okazał się koniec pierwszej dekady XXI w., gdy Maxcom wszedł na rynek telefonów komórkowych dla seniorów oraz klasycznych – na którym obecnie jest europejskim liderem. Firma Maxcom wprowadziła do sprzedaży telefon komórkowy dla seniorów jako pierwsza firma w Europie Centralnej.

W 2012 roku firma rozpoczęła ekspansję poza rodzimy kraj, rozpoczynając współpracę z dystrybutorami IT i operatorami GSM na terenie Słowacji i Finlandii. Dwa lata później do rynków, na których obecna jest marka Maxcom, dołączyły państwa Beneluksu oraz Francja. Również w 2014 roku oferta firmy została poszerzona o smartfony wzmocnione linii Strong oraz akcesoria do telefonów komórkowych.

Dzisiaj w portfolio spółki Maxcom znajdują się telefony przewodowe i bezprzewodowe, telefony komórkowe, w tym smartfony i telefony wzmocnione, głośniki bezprzewodowe, zegarki i opaski sportowe, urządzenia z kategorii elektromobilności (hulajnogi i napędy elektryczne do rowerów), lampki LED, czy sprzęty z zakresu smart home i IoT. W skład Grupy kapitałowej Maxcom od 2020 r. wchodzi spółka Maxcom Eco Energy. Oferuje ona moduły fotowoltaiczne własnej marki oraz kompleksowe instalacje systemów energii odnawialnej.  Maxcom sprzedaje rocznie ponad 1,2 mln urządzeń. Poza produktami pod marką własną, Maxcom zajmuje się również dystrybucją urządzeń uznanych firm, jak Lenovo czy Motorola. Maxcom S.A. jest też udziałowcem firm:

  • Comtel, będącym producentem sprzętów AGD i RTV marki Noveen, która oferuje już ponad 200 produktów, a jej przychody rosną w tempie dwucyfrowym każdego roku;
  • Wisko – producentem i dystrybutorem akcesoriów do smartfonów działającym na dużym, dynamicznym rynku;
  • Rubbee, która produkuje innowacyjne napędy elektryczne zmieniające dowolny rower klasyczny w rower elektryczny.

Dom

Jedna rzecz w historii Maxcom pozostaje niezmienna – siedziba firmy mieści się w Tychach, gdzie zlokalizowane są również stale rozwijane obiekty magazynowe. To także tu znajduje się dział Wdrożeń oraz Badań i Rozwoju. Jego pracownicy odpowiadają za szybkie adaptowanie portfolio produktowego do zmieniających się potrzeb konsumentów.

Zaangażowanie i wyróżnienia

Maxcom od wielu lat zaangażowany jest w działania na rzecz lokalnej społeczności i na bieżąco reaguje na jej potrzeby. Spółka nie mogła przejść obojętnie wobec sytuacji pandemicznej, która rozwijała się w naszym kraju. Tylko w 2020 r. Maxcom podarował śląskim placówkom medycznym i szpitalom sprzęt do walki z pandemią Covid-19 o wartości ponad 360 000 zł.

Na przestrzeni 20 lat działalności firma otrzymała również liczne wyróżnienia, jak m.in. Diamenty Forbesa, kilkanaście razy Gazele Biznesu, tytuł Ambasador Polskiej Gospodarki, czy Medal Europejski oraz liczne nagrody branżowe za innowacyjne produkty. W 2020 r. przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Maxcom wyniosły 129.9 mln zł.