Tychy, 26.04.2018

Informacja prasowa

 

Znaczące wzrosty wyników Grupy Maxcom w 2018 r.

 

  • Maxcom, jeden z czołowych producentów i dystrybutorów telefonów komórkowych
    w Europie, wypracował w 2018 roku 11,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto, co oznacza wzrost o 26% w ujęciu rok do roku. EBITDA zwiększyła się o 22% do 14,6 mln zł.
  • W 2018 r. sprzedaż w Europie zachodniej oraz krajach skandynawskich, wzrosła o 48% w stosunku do roku 2017, natomiast na rynkach pozaeuropejskich o 27%.
  • Z uwagi na bardzo dobra sytuacje finansową i gotówkową Grupy Maxcom Zarząd planuje rekomendować Walnemu Zgromadzeniu przeznaczenie do 50 proc. zysku na dywidendę, zgodnie z obowiązującą polityką dywidendową Grupy.

– Mimo niełatwej sytuacji na rynku, wywołanej spowolnieniem w branży telekomunikacyjnej, Grupa Maxcom zanotowała w 2018 r. znaczący wzrost wyników finansowych. Bardzo dobry dla Grupy był zwłaszcza IV kwartał. Zyski zanotowane przez Maxcom w trzech ostatnich miesiącach były wyższe od wypracowanych w pierwszej połowie roku – mówi Arkadiusz Wilusz, Prezes Zarządu Maxcom.

Podstawowe dane finansowe za 2018 r.

   

2017 r.

 

2018 r.

 

Dynamika

Przychody (mln zł) 111,5 124,3 111,5%
Zysk operacyjny (mln zł) 11,6 14,1 121,2%
Marża operacyjna 10,4% 11,3% +0,9 pp
EBITDA (mln zł) 12,0 14,6 121,6%
Marża EBITDA 10,8% 11,7% +1,0 pp
Zysk netto (mln zł) 9,1 11,5 125,6%
Marża netto 8,2% 9,2% +1,0 pp

 

Znaczące wzrosty wyników w 2018 r. to efekt realizowanej strategii sprzedażowo – marketingowej, która przyczyniła się do zwiększenia marż w kanale sprzedaży telefonów komórkowych, zwłaszcza za granicą. W 2018 r. eksport odpowiadał za około 28% przychodów. Sprzedaż w Europie zachodniej oraz krajach skandynawskich, wzrosła o 48% w stosunku do roku 2017, natomiast na rynkach pozaeuropejskich o 27%.

Pozyskaliśmy kolejnych dużych odbiorców za granicą w tym dużych operatorów telekomunikacyjnych. Dodatkowo Grupa rozszerzała asortyment sprzedawany przez dotychczasowych klientów. Wszystkie te działania są podstawą do dalszego rozwoju naszej działalności i dalszych wzrostów wyników w kolejnych okresach, czego zwiastunem jest dobry sprzedażowo pierwszy kwartał 2019 r.  – dodaje  Prezes.

Pod koniec 2018 r. roku do sprzedaży trafiły nowe produkty Maxcom m.in. innowacyjny smartfon Maxcom MS459 Harmony z unikalnym na rynku, dostępem do funkcji telefonu z komputera lub innego urządzenia w dowolnym czasie i miejscu, wytrzymały smartfon: MS571 (linia Strong) czy  smartfeature phone  MK241 z łącznością 4G – będący połączeniem telefonu klasycznego z funkcjami smartfona, co daje możliwość dostępu do Facebooka, YouTube, Whatsapp czy Google Maps.

Nowe produkty cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dlatego szacujemy, że będą stanowić istotny udział w przychodach Maxcom już w 2019 r.informuje Arkadiusz Wilusz.

Grupa Maxcom planuje rozwijać linię produktów smart, wprowadzając do oferty kolejne smartfony – w tym również dla seniorów, uruchamiać własne przedstawicielstwa poza granicami Polski czy też dokonywać akwizycji podmiotów, które mogą przyspieszyć rozwój Maxcom.

W 2018 r. Maxcom, nawiązał współpracę z Meizu, jednym z największych chińskich producentów smartfonów. Polska firma została jedynym dystrybutorem marki Meizu w Polsce. Maxcom systematycznie zwiększa liczbę modeli oferowanych w Polsce. Smartfony są dostępne w sieciach handlowych, sklepach telekomunikacyjnych oraz u operatorów komórkowych Orange i Play. Pod koniec drugiego kwartału bieżącego roku na polskim rynku pojawi się kolejny flagowiec Meizu 16s.

Maxcom w połowie maja 2018 r. został wspólnikiem w Grupie Comtel działającej w branży RTV i AGD oraz Telecom. Maxcom kupił od dotychczasowych udziałowców 16 udziałów Comtel Sp. z o.o. stanowiących 32 proc. kapitału i 32 proc. głosów na Zgromadzeniu Wspólników, przystąpił również, w charakterze komandytariusza, do Comtel Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. i ma prawo do udziału w zyskach na poziomie 30 proc.

W lutym 2019 r. Maxcom podpisał term sheet w sprawie zakupu 20,1 proc. udziałów litewskiej firmie Rubbee zajmującej się rozwojem i produkcją elektrycznych napędów do rowerów. Maxcom konsekwentnie rozszerza gamę produktów, a elektryczne napędy do rowerów, mogą  stać się uzupełnieniem asortymentu.

***

 

O Maxcom:

Maxcom to nowoczesne i dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo. Posiada 18-letnie doświadczenie w produkcji oraz dystrybucji własnych marek produktów telekomunikacyjnych: m.in. telefonów komórkowych, telefonów stacjonarnych oraz smartfonów.

Grupa działa pod markami Maxcom pod którą oferuje telefony, Maxton czyli głośniki bezprzewodowe, FitGo oraz ACC+. FitGo to marka obejmująca zegarki multimedialne (smartwatche), opaski fitness (smartbandy) oraz hulajnogi elektryczne. Produkty z logo ACC+, to akcesoria do smartfonów.

Maxcom jest również wyłącznym dystrybutorem smartfonów nowej technologii Meizu w Polsce. Spółka realizuje sprzedaż poprzez zdywersyfikowane kanały dystrybucji B2B w ponad 30 krajach Europy, w tym m.in. za pośrednictwem czterech głównych operatorów komórkowych w Polsce, kilkunastu operatorów za granicą, sieci handlowych oraz wybranych dealerów
i agentów sprzedaży.

 

Kontakt dla mediów:

Ewelina Wójcik

TAILORS Group

tel.: 509 561 774

mail: ewelina@tailorsgroup.pl